Velkommen til Petanqueklubben Øbro2100's hjemmeside


 • sl-1
 • sl-2
 • sl-3
 • sl-4
 • Alle - unge og ældre, nybegyndere og erfarne, hyggespillere og elitespillere - er velkomne i vores klub!
 • Du er velkommen til at komme og besøge os!
 • Ved Dansepladsen i Fælledparken. Ring til os eller brug kontaktformularen!
 • Bare mød op! Vi skal nok tage godt imod dig!

Østerbroweekend d. 10. og 11. juni

Herunder kan i se invitationen til Østerbroweekenden.
Den 10. og 11. juni 2017 inviterer Østerbro Lokaludvalg til Østerbroweekend i Fælledparken fra kl. 10-15 begge dage. Østerbroweekend er en bydelsfestival for alle østerbroere, lokale foreninger, klubber og kulturinstitutioner. Der vil være mad, forskellige aktiviteter, musik og underholdning for hele familien. Med arrangementet vil vi sætte fokus på Østerbros mange kultur-, idræts- og foreningstilbud og vise det frem for østerbroerne.
I år vil vi også have fokus på kommunalvalget til november, og vi inviterer også politikere til at præsentere deres mærkesager på Østerbro og gå i dialog med østerbroerne.  
Weekenden er en enestående lejlighed til at præsentere jeres forening og aktivitetstilbud for østerbroerne. I kan fx deltage med en aktivitet, opvisning eller lignende (evt. noget de mange interesserede østerbroere selv kan være med i – som karateopvisning, rundboldturnering eller fællesdans), eller I kan uddele informationsmateriale om jeres forening og få en snak med de besøgende.
Vi stiller en ”stadeplads” med borde og bænke til rådighed i et af vores telte, og der vil være forplejning til de medvirkende (frokost, kaffe og kage). Så står I selv for bemanding. I har både mulighed for at deltage én eller begge dage.

Vi har besluttet at vi selvfølgelig vil deltage begge dag, fordi det er en fremragende mulighed for at få nye medlemmer til vores klub. Vi har så brug for en arbejdsindsats her fra jer medlemmer. Nogle skal være ved vores stadeplads og andre på en bane, hvor vi kan præsentere spillet.
Det her er meget vigtigt for klubben, så meld tilbage til mig hvornår og hvor meget i kan deltage.

 

 • Alle - unge og ældre, nybegyndere og erfarne, hyggespillere og elitespillere - er velkomne i vores klub!
 • Hvis du kunne tænke dig at få noget mere at vide om spillet, er du velkommen til at komme og besøge os!
 • Du kan låne kugler og prøve at spille sammen med os, før du beslutter dig til, om du vil melde dig ind i klubben. Så bare mød op! Vi skal nok tage godt imod dig!